• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Toimintakyvyn ja varautumisen taitojen ylläpitoa

Julkaistu 10.12.2024

Tätä kirjoittaessani elämme vuoden pimeintä aikaa itsenäisyyspäivän aattona. Valoisan ajan lyhyys saa tuntemaan olon kiireiseksi, kun pimeässä monet hommat jää kotipihassakin tekemättä.

Sami Kuntola on Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiiri ry:n 2. varapuheenjohtaja.

Tämä tunne tulee myös työpaikalla, vaikka siellä ollaankin yleensä kellon, eikä valoisuuden mukaan paikalla tai etähommissa. Olemme nykyisin jatkuvasti tavoitettavissa ja monenlaisia yhteydenpitoon tarvittavia kanavia pitää seurata. Niiden kautta tulee koko ajan uutta informaatiota ja kommentoitavaa tai kantaa otettavaa. Usein huomaa, vaikka miten hyvin olisi kalenteroinut päivänsä, että se ei todennäköisesti toteudu kuin osittain, niin kuin oli tarkoitus. Muutos onkin nykypäivän normaalia, johon on sopeuduttava ja toimittava sen mukaan.

Monenlaista uutista koskien esimerkiksi Ukrainaa tulvii monista eri lähteistä ja asiaa koskevia asiantuntijoita tuntuu putkahtelevan koko ajan lisää. Mikä on sitten luotettavaa tietoa sen varmaan jokainen joutuu loppujen lopuksi itse arvioimaan. Yhteiskuntamme on vahvasti riippuvainen sähköstä tietoliikenteestä.

Sähkön kantaverkon ja sähköasemien lähistöllä on tehty havaintoja epämääräisistä autoilijoista ja droneista. Tietoliikenteen mastoihin ja maan sekä meren alla sijaiseviin kaapeleihin on tapahtunut outoja vahinkoja. Historian tapahtumia on myöskin pyritty maalaamaan naapurimaamme toimesta uusiksi. Vaikuttamista tapahtuu siis monin keinoin – mutta geopoliittinen tilanne saa meidät varmasti jonkin verran myös yliajattelemaan. Joillekin asioille on puhtaasti luonnollisiakin selityksiä ns. oikeita vahinkoja.

Vallitseva maailmantilanne on ohjannut meitä varautumaan mahdollisiin haasteisiin – esimerkiksi sähkökatkoihin tai siihen, ettei kännykällä yhteydet toimi. Joku on varautunut aggregaatilla, ja kuivamuonalla. Työpaikoilla väestönsuojat on tarkastettu ja toimintaa uhka- ja hätätilanteissa harjoiteltu. Omasta toimintakyvystä huolehtiminen liikkumalla ja esimerkiksi luonnossa selviytymisen taitoja harjoittelemalla on keino parantaa omaa ja lähimmäisten selviytymistä haastavissa olosuhteissa.

Kuten alussa mainitsinkin myöhäissyksyn pimeyden – se haastaa tuota oman toimintakyvyn ja varautumisen taitojen ylläpitoa. Haasteeseen löytyy kuitenkin keino ja se on yhteisöllisyys. Etelä-Pohjanmaan piirissä paikallisten reserviupseeri- ja reserviläisyhdistysten sekä maanpuolustuskoulutusyhdistyksen kautta on usealla paikkakunnalla valmiuteen liittyvää ohjelmaa sisältäen ammuntaa, liikkumista eri muodoissa – jopa koulutuksia varautumisesta hybridivaikuttamiseen.

Kurikan sankarihautajaiset 9.11.2024. Kuva: Timo Fors

Yhdessä tekemisellä ja saadaan paljon enemmän aikaan kuin yksin – joukossa on voimaa ja heikkoina hetkinä kaverit kannustavat toisiaan eteenpäin – ”kaveria ei jätetä”.
Sain kunniatehtävän olla Kurikassa ”kotiin palanneen” sankarivainajan hautajaisissa lippuairueen vanhimpana – syvä kunnioitus valtasi mielen sankarivainajia ja veteraaneja kohtaan.

Tämän kirjoituksen päätteeksi totean, että itsenäisyyspäivä on joka päivä – ja sitä juhlitaan Itsenäisyyspäivänä!

Hyvää itsenäisyyspäivää ja joulun odotusta!

Näillä sanoilla tervehtii Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiirin
2. puheenjohtaja, reservin majuri Sami Kuntola

Kategoriassa: Artikkeli, Piirikirjoitukset

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Grillin äärellä keittiömestarin opissa
  • Lapualla tämän kesän tappavin yömarssi
  • Ylihärmässä vietettiin historiallista hetkeä Puolustusvoimien lippujuhlan päivänä
  • Mannerheimin patsas 70 vuotta
  • Anne Haapamäki sai Suomen Leijonan ritarikunnan ansioristin

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan

  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa

  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!

  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2

  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä

Tapahtumat

kesä 2
2 kesäkuun - 31 heinäkuun

Piiritoimisto suljettuna

kesä 27
All day

Kesäyön vaellus Jalasjärvellä

kesä 28
All day

Hela-SRA 2025 Kauhava

heinä 6
All day

SRA kilpailu K + P + H (Ilmajoki)

heinä 12
All day

Reserviläisammunnat pistooli PM-kilpailu, palvelusase RA3 ja RA4) Peräseinäjoki

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks·