• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Reserviläisliiton piiri-info järjestettiin kevätkokouksen yhteydessä

Julkaistu 12.5.2026

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiiri ry:n sääntömääräinen kevätkokous järjestettiin Seinäjoella maanantaina 11. toukokuuta klo 18:30 piiritoimiston tiloissa osoitteessa Impivaarantie 25. Paikalle saapui luokkatilan täydeltä vapaaehtoisen maanpuolustuksen vakavia harrastajia.

Reserviläisliiton piiri-info

Reserviläisliitto on tehnyt kuluneen kevään aikana vierailuja valtakunnan Reserviläispiireihin piiri-infon tiimoilta. Tällä kertaa paikaksi valikoitui edellä sovitun mukaisesti Etelä-Pohjanmaa. Ennen kevätkokousta järjestettyyn piiri-infoon saapuivat Reserviläisliiton toiminnanjohtaja Minna Nenonen ja järjestöpäällikkö Suvi Salo. Piiri-infon alussa käytiin läpi yleisiä järjestöasioita ja maanpuolustusrekisteriasioita järjestöpäällikkö Suvi Salon toimesta. Vankka kokemus järjestökentässä toimimisessa näkyi Suvi Salon puheenvuorossa ja vastaukset eteläpohjalaisten yhdistystoimijoiden kysymyksiin tuli kuin apteekin hyllyltä.

Reserviläisliiton toiminnanjohtaja Minna Nenonen kävi omassa puheenvuorossaan läpi Reserviläisliiton edunvalvonta-asioita ja liiton strategiaa. Myös Minna Nenonen sanavalmiina varsinaissuomalaisena selvisi eteläpohjanmaan kysymysmyllystä kiitettävin arvosanoin. Muutamia varsin hyviä kehitysideoitakin tarjoiltiin yhdistystoimijoiden suunnasta liittotasolle. Kynä kävi ja Minna merkitsi muistikirjaan uusia ideoita liiton toiminnan kehittämiseksi. Reserviläisliiton tarjoama piiri-info oli paikallaan ja tarjosi hyvän tietopaketin paikalle saapuneille. Muistelimme järjestöpäällikkö Suvi Salon kanssa, että edellisestä Etelä-Pohjanmaalla järjestetystä piiri-infosta taitaa olla viitisen vuotta. On hyvä asia, että vuorovaikutteinen keskustelutilaisuus saadaan sopivin väliajoin myös tänne läntiselle maanpuolustusalueelle.

Reserviläisliiton voimakaksikko pääsi yllättämään toiminnanjohtaja Jani Syväsen positiivisesti luovuttaessaan Syväselle ennen piiri-infon alkua Reserviläisliiton erikoisluokan ansiomitalin nro 231 ansioista vapaaehtoisessa maanpuolustustyössä. Kuva: Marko Pänkälä
Reserviläisliiton järjestöpäällikkö Suvi Salo esittelemässä jäsenpalveluita. Kuva: Jani Syvänen
Reserviläisliiton toiminnanjohtaja Minna Nenonen esitteli liiton ajankohtaiskatsauksen.
Kuva: Jani Syvänen
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirien toiminnanjohtaja Jani Syvänen luovutti piiri-infon pitäjille Minna Nenoselle ja Suvi Salolle Lakeuden Maanpuolustaja T-paidat, sekä legendaariset Isänmaalliset runokirjat. Kuva: Marko Pänkälä

Muistamisia ja palkitsemisia

Ennen virallisen kevätkokouksen alkua muistettiin tasavuosia täyttäneitä piirihallituksen jäseniä Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin standaareilla. Eteen kutsuttiin Lapuan Reserviläisten puheenjohtaja Jari Ulvila, joka täytti 60 vuotta viime vuoden loppupuolella. Lisäksi piirin standaari myönnettiin Kurikan Reserviläisten sihteerille Marko Taipalukselle, joka täytti tämän vuoden alkuvuodesta 50 vuotta. Marko Taipalus oli estynyt saapumaan kevätkokoukseen, joten Kurikassa asuva piirin puheenjohtaja Jarmo Koskela lupasi ottaa standaarin henkilökohtaisen luovutuksen vastuulleen.

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin puheenjohtaja Jarmo Koskela luovutti piirin standaarin hallituksen jäsen Jari Ulvilalle. Kuva: Jani Syvänen

Vuoden yhdistys

Vuoden yhdistys kilpailu käytiin uudistetulla pisteytyksellä kahdessa sarjassa. Tällä kertaa kilpailussa painotettiin teeman mukaisesti järjestön näkyvyyttä positiivisesti. Ison yli sadan jäsenten yhdistyksen sarjan voitti melko reilulla pisteylivoimalla ansaitusti Lapuan Reserviläiset. Lapuan yhdistys on tehnyt erittäin ansiokasta työtä kentällä järjestäen monipuolisia tapahtumia ja osallistuessaan useiden isojen festivaali- ja ilmailutapahtumien järjestelyihin järjestyksenvalvontatehtävissä. Reserviläisyys ja järjestyksenvalvonta sopivat hyvin yhteen ja tuovat yhdistyksen näkyvyyttä esiin oikeassa paikassa eli siellä missä tapahtuu ja on kävijöitä. Pienempien yhdistysten alle sata jäsentä, käytiin kohtuu tasaväkinen kamppailu, jossa Jurvan Reserviläiset veivät voiton. Jurvan Reserviläiset ovat olleet mallikelpoisesti järjestäjinä useissa viime vuonna järjestelyissä tapahtumissa. Ampumatoiminta korostuu selvästi pienemmän, mutta pippurisen yhdistyksen toiminnassa.

Isot yhdistykset (yli 100)
1. Lapuan Reserviläiset 14044 pist.
2. Isonkyrön Reserviläiset 8943 pist.
3. Ylihärmän Reserviläiset 4867 pist.

Pienet yhdistykset (alle 100)
1. Jurvan Reserviläiset 1665 pist.
2. Alahärmän Reserviläiset 1528 pist.
3. Etelä-Pohjanmaan Reserviläisnaiset 724 pist.

Jari Ulvila vastaanotti Lapuan Reserviläisten puheenjohtajana kunniakirjan. Kuva: Jani Syvänen
Timo Laiteenmäki vastaanotti Jurvan Reserviläisten puheenjohtajana kunniakirjan.
Kuva: Jani Syvänen

Prosenttiammuntakilpailu

Prosenttiammuntakilpailun tulokset ilmoittivat toimintakalentereissa 8 yhdistystä 23 toimintalomakkeen palauttaneesta. Isonkyrön Reserviläiset ovat ottaneet aimo harppauksen kuluneen vuoden aikana ja siirtyneet, niin sanotusti kevyestä sarjasta raskaaseen, merkittävän jäsenkasvun myötä. Kyröölääset ovat kovia ”pyssyttelemään”, oli sitten kyseessä ecoaims -ammunta, ilma-aseammunta tai ruutiaseammunta, niin kuula hiihtää. Suveneeri voitto Isonkyrön Reserviläisille tässä lajissa.

Historiaakin tehtiin. Etelä-Pohjanmaan Reserviläisnaiset ovat viime vuonna olleet aktiivisesti liikkeellä ecoaims -asein ja käyneet radalla ampumassa pienoispistoolilla. Etelä-Pohjanmaan Reserviläisnaisilla on yhdistyksessään valittu ampumavastaava, joten ampuminen on systemaattista ja koordinoitua. Reserviläisnaiset eivät aikaisemmin ole saavuttaneet ykkössijaa tässä kilpailussa, mutta kisassa saavutettu voitto tulee varmasti lisäämään motivaatiota ammuntaa kohtaan, tarjoten kovan vastuksen tuleviksi vuosiksi miesvoittoisille yhdistyksille.

Isot yhdistykset, yli 100 jäsentä
1. Isonkyrön Reserviläiset 88,29 %
2. Ylihärmän Reserviläiset 50,30 %
3. Laihian Reserviläiset 46,30 %

Pienet yhdistykset, alle 100 jäsentä
1. Etelä-Pohjanmaan Reserviläisnaiset 38,71 %
2. Isojoen Reserviläiset 34,48 %
3. Jurvan Reserviläiset 22,37 %

Jari Viertola vastaanotti Isonkyrön Reserviläisten puheenjohtajana kunniakirjan. Kuva: Jani Syvänen
Sari Pirttimäki vastaanotti Etelä-Pohjanmaan Reserviläisnaisten puheenjohtajana kunniakirjan.
Kuva: Jani Syvänen
Piirin kevätkokous oli hyväntuulinen ja runsaslukuinen. Kuva: Jani Syvänen

Sujuva ja hyvähenkinen kokous

Piirin puheenjohtaja Jarmo Koskela oli kokouksen parhaiten pukeutunut mies. Kaikki värit harkittua. Kuva: Jani Syvänen

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin kevätkokoukseen valittiin puheenjohtajaksi Jarmo Koskela ja sihteeriksi Jani Syvänen. Puheenjohtaja Koskela naputteli kokouksen esityslistan kohdat järkähtämättömällä ammattitaidolla. Kevätkokouksessa oli läsnä hyvä ja vuorovaikutteinen henki. Paikalle saapuneet maakunnan maanpuolustajat, miehet ja naiset jaksoivat kuunnella seikkaperäisen 15 sivuisen toimintakertomuksen piirin edellisen vuoden toiminnasta. Toimintakertomukseen lisättiin muutama maakunnallinen tapahtuma, jotta historian tutkijoilla riittäisi aikanaan hämmästeltävää siitä, miten ihmeessä nämä ovat ehtineet kaikki tehdä. Kaikesta kirjatusta voi päätellä, että toiminta piirissä on tasokasta ja sitä on runsaasti. Ammuntaa, liikuntaa, hengellistä- ja perinnetyötä sopivassa suhteessa. Siitä on vapaaehtoinen maanpuolustus tehty.

Parhaimmat onnittelut kaikille palkituille ja hyvää kesää!

Jani Syvänen
Toiminnanjohtaja
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit

Kategoriassa: Artikkeli, Uutiset

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Jurvan Reserviläisten kahvihetki
  • Yhteistyötahot tutustuivat HAKKA26 -harjoitukseen
  • Tukikomppaniayrittäjät ammunnoissa Pohjankankaalla
  • Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiiri muisti stipendillä esimerkillistä oppilasta
  • Maanpuolustajat Tuurissa

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan
  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa
  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä
  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!
  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2

Tapahtumat

kesä 1
1 kesäkuun - 31 heinäkuun

Piiritoimisto suljettuna

heinä 11
All day

RA3 ja RA4 PM-kilpailut Peräseinäjoella

elo 3
All day

Ammunta puoliautomaattikiv. 150 RA7 Vaasassa

elo 6
19:00 - 21:00

Kesäillan kirkko Kuortaneella

elo 15
10:00 - 16:00

Reserviläispyöräily, pyörämarssi Kauhavalla

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks·