• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Militarianäyttely osana Alavuden Reserviläisten juhlavuotta

Julkaistu 7.9.2026

Lakeuden Maanpuolustajan toimitus kävi 2. syyskuuta seuraamassa militarianäyttelyn rakentamista Alavudella. Taidekeskus Harrissa 5. syyskuuta – 4. lokakuuta esitteillä oleva sotilasesineistön näyttely on osa Alavuden Reserviläisten 70-vuotisjuhlavuotta.

Alavuden Reserviläiset juhlivat 70-vuotista taivaltaan 1. marraskuuta Alavuden seurakuntatalolla. Alavuden Reserviläisten puheenjohtaja Jari Hellinen kertoi, että juhlan ohjelmassa on korkeatasoisia musiikkiesityksiä, useita tervehdyspuheenvuoroja, huomionosoituksia ja kun ollaan ruokamaakunnassa Alavudella, jossa on lihantuotantoa, niin lihaperunalla aloitetaan.

Lisäksi juhlavuoden puitteissa on erilaisia tapahtumia pitkin vuotta muun muassa luentoja, ulkoilutapahtumia, saunailta ja tietenkin Taidekeskus Harrin tiloissa kuukauden esillä oleva Ari Mäen militarianäyttely.

Alavuden Reserviläisten puheenjohtaja Jari Hellinen ja Alavuden Reserviläisten jäsen Ari Mäki tarkastelevat vitriiniin aseteltuja merkkejä ja mitaleja. Kuva: Jani Syvänen
Erilaisia kunniamitaleja ja rintamerkkejä kuuluu esillä olevaan kokoelmaan. Kuva: Jani Syvänen

Alavuden Reserviläisten 70v juhlanäyttely

Militaria on historiallista sotilasesineistöä. Kypäriä, mitaleita, univormuja, puukkoja, merkkejä, asiakirjoja, kenttävarusteita ja valokuvia — käytännössä kaikkea, mitä armeijat ovat vuosisatojen aikana tuottaneet ja käyttäneet.

Militariakeräilijä Ari ”Kassu” Mäki kertoi, että on aloittanut keräilyharrastuksen hyvin nuorena eli aivan pikkupojassa lähtien ovat sotajutut kiinnostaneet.

Se on kumma, kun tuo sotilasala on aina kiinnostanut ja kaikki ne mitä siihen liittyy ja pikkupoikana on totta kai leikitty sotaleikkejä ynnä muuta, niin se on vaan iskostunut niin mieleen, jotta tämä on se mun juttu. – Ari Mäki toteaa.

Militariakeräilijä Ari ”Kassu” Mäkeä on kiinnostanut sotilasesineistö pikkupojassa asti.
Kuva: Jani Syvänen

Ajatus militarianäyttelyyn on kytenyt mielessä

Se oli viime vuoden speleissä jo kun sitä ruvettiin miettimään, kun on Alavuden ressujen 70-vuotisjuhlakin tänä vuonna. Hellisen Jari on sitä monta kertaa sanonut, että pitäisi saada nähdä niitä sun tavaroita, kun se nyt tietää, että mä oon kerännyt kauan aikaa, niin se halusi sitä saada ne näytille ja sitten, kun Kunin Sari oli siinä sattumalta paikalla, kun siinä juteltiin, niin se sitten kanssa innostui, että joo, Harrihin näyttely niistä. Niin näin se sitten toteutui. Onhan se mukavaa, kun ne saa joskus oikein esillekin, mitä on kerännyt. – Mäki kertoi.

Militarianäyttelyn esillepanosta on ollut puhetta useamman kerran. Hienoa, että näyttely toteutui nyt osana Alavuden Reserviläisten 70v juhlavuotta. Kuva: Jani Syvänen

Harvinaista sotilasesineistöä esillä

Näyttelyssä on vuonna 1918 Suomessa tehty hopeinen pääkallosormus, jonka historia ei ole vieläkään tiedossa. On mulla ollut varmaan 30 vuotta ainakin, niin sitä mä oon pitänyt aika harvinaisena. Ja on sellaista jotain muutakin vähän harvinaisempaa, muun muassa, jotka oli linnoitustöissä, niiden kulkulupa, sellainen metallinen, mikä selvisi mulle asemessuilla Tampereella, että mikä se on. Kun siellä oli myynnissä sellainen samanlainen. Ja niitä jotkut kertoo, että ne on suurin osa kerätty pois silloin aikoinaan. Niitä tehtiin metallisina, ne oli ensiksi kankaisia, mutta eihän ne säilynyt ehjänä, niin tehtiin metalliset lätkät sitten. Niitä mä pidän niitä aika harvinaisena. -Mäki jatkoi.

Onko kyseessä mustanaamion pääkallosormus vai mikä lienee tarina sormuksen takana?
Kuva: Jani Syvänen
Esillä on myös useita sotilasajoneuvoja kompaktissa koossa. Kuva: Jani Syvänen

Mikä on Alavuden Reserviläisen noususuhtaisen jäsenkehityksen salaisuus?

Alavuden Reserviläiset on Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin 29 yhdistyksestä jäsenmäärältään neljänneksi suurin yhdistys yli kahdella sataa jäsenellä. Mikä on Alavuden Reserviläisten noususuhdanteisen jäsenkehityksen salaisuus?

Kyllähän se on tasainen työ ja jäseniä palveleva työ kaikkiaan ja aktiiviset jäsenhankkijat.  Se, että toimintahan kiinnostaa ja meillä on pitkäaikaisia jäseniä, jotka tuota ovat jopa iältään vanhempia kuin meidän yhdistys. Hyvä että tätä kokemusta ja iän tuomaan auktoriteettia meiltä löytyy. – totesi Alavuden Reserviläisten puheenjohtaja Jari Hellinen

Lisäksi täytyy mainita esimerkiksi Maijalan veljesten masinoima ammuntatoiminta, niin se on kehittynyt valtavasti ja naisjäsenmäärähän meillä on ollut jatkuvasti kasvussa niin kuin koko jäsenmääräkin, että kun tänä päivänä katsoin kirjavahvuutta, niin kuin minä ilmaisuna käytän, niin 237 jäsentä ja se on ollut tasaisen varmaa, että nämä viime vuosien hässäkät Euroopassa ja pitkin maailmaa, niin ei ole tullut varsinaista piikkiä meille, vaan se on ollut sanotaan reilusti 10 vuotta tasaisen varmaa kasvua. Ja se on aina terveempää sellaista, että jos tulee äkillinen piikki, niin sitten tipahtaa myös se toiseenkin päin se jäsenmäärä, elikkä ne vähentyykin yhtäkkiä. – Hellinen jatkoi.

Jos jäsenmäärään tulee äkillinen piikki, niin se tipahtaa myös. – tietää Alavuden Reserviläisten puheenjohtaja Jari Hellinen. Kuva: Jani Syvänen

Militaria ensimmäistä kertaa esillä Harrissa

Olen näyttelystä todella innoissani, että saatiin pitkästä aikaa keräilyteemainen näyttely. Taidekeskus Harrissa on esitelty vuosien mittaan monia eri keräilyaiheita, karamellipapereista Barbie-nukkeihin, mutta näin laaja militarianäyttely on laatuaan ensimmäinen. – totesi Taidekeskuksen hoitaja Sari Kuni ja muistutti samalla, että kannattaa tutustua myös Alavuden veteraanien perinnehuoneeseen, joka on yksi Harrin pysyvistä näyttelyistä.

Lakeuden Maanpuolustajan toimituksen saaman tiedon mukaan näyttelyssä kävi avauspäivänä lauantaina 5. syyskuuta runsaasti kävijöitä. Kannattaa hyödyntää maakunnassa ainutlaatuinen sotilasesineistön esillepano ja tehdä tutustumismatka Taidekeskus Harriin Alavudelle.

Jani Syvänen
Toiminnanjohtaja
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit

Katso myös Alavuden Reserviläisten 70v juhlanäyttelyn videohaastattelu:

Kategoriassa: Artikkeli, Uutiset

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Militarianäyttely osana Alavuden Reserviläisten juhlavuotta
  • Perinneyhdistyksen kokouksessa muistettiin hallituksen pitkäaikaisia jäseniä
  • Akat tekivät Hela-SRA kilpailussa historiaa
  • Maaottelumarssi 2026
  • Reserviläispyöräily poljettiin puukkopitäjässä

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan
  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä
  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa
  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!
  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2

Tapahtumat

syys 7
18:30 - 20:00

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiiri ry:n piirihallituksen kokous 4/2026

syys 8
18:00 - 19:30

Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiiri ry:n piirihallituksen kokous 3/2026

syys 12
09:00 - 18:00

MATIN kisa (itselataava perinnekivääri ja ERVA-kivääri) Kauhavan Hopiavuoren ampumarata

syys 14
19:00 - 20:30

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirien piiriesikunnan kokous 3/2026

syys 17
16:45 - 18:00

Syyskuun kuukausiluento: Helena Pirttisaari-Sundström – Sota-albumin tutkimus

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks·