• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Neljännen isänmaallisen keskusteluohjelman jaksossa aiheena kansainväliset tehtävät

Julkaistu 5.5.2023

RessuTV Podcast kutsui vieraaksi haastatteluun ylikonstaapeli Martina Diegelmann-Poutun Vaasan Karkkimalasta. Martina on ollut maamme ensimmäisten naisten joukossa poliisin uraa uurtavissa erikoistehtävissä kansainvälisesti ja kotimaassa.

Kattelus-Kilpeläisen ja Diegelmann-Poutun kanssa samaan kuvaan ovat päässeet saksanpaimenkoirat Kemix ja Sako .(Karkmodorf Kemix ja Karkmodorf Ilyushin ”Sako”) Väriltään musta vanhempi Sako on suojelukoulutettu ja Kemix enemmän kotikoira. Kuva: Jani Syvänen

Toimiminen kansainvälisissä tehtävissä Kosovossa osana helikopterijoukkoja kenttäryhmän kenttäjohtajana oli ainutlaatuinen kokemus ja silmiä avaava kokemus. Neljää kieltä sujuvasti puhuvalle Martinalle kansainväliset tehtävät olivat luonteva valinta.

Karkmodorf Agon ’Arro’ FIN20777/97, poliisikoira 1997-2005, ohjaaja Ari Yliselä, Espoon kihlakunnan poliisilaitos. Kuva: Kennel Karkmodorf / Martina Diegelmann-Pouttu

”Hain ensi alkuun Pristiinan keskustaan järjestyspoliisin tehtäviin ja tein sitä kuukauden verran, sen jälkeen minut pyydettiin kansainväliseen valmiusyksikköön, jonka vahvuus oli 42 henkilöä. Me tehtiin siellä semmosia juttuja, kuten esim. turvattiin koripallo-ottelut tai jos jossain tuli yhtäkkiä vaikka mielenosoitus, niin se mun yksikkö meni sinne kans.” – Diegelmann-Pouttu toteaa.

Ylikonstaapeli Martina Diegelmann-Pouttu on ehtinyt olla yli 30 vuotisen poliisiuransa aikana monessa mukana. Kotimaassa hän on muun muassa kouluttanut voimankäyttöä mukaan lukien erilaisten tukiaseiden, kuten Heckler&Koch konepistoolin MP5 käyttöä. Lisäksi Diegelmann-Pouttu on toiminut ensimmäisten naisten joukossa vuosien ajan Suomen poliisin TEPO -terroripommiryhmässä.

TEPO eli terroripommiryhmä on Suomen poliisin pommiryhmä. Se on osa Helsingin poliisin valmiusyksikköä, johon kuuluu johdon ja koulutuksen sekä varsinaisten toimintaryhmien lisäksi tekniikka- ja koiraryhmät sekä tarvittaessa neuvotteluryhmä. Terroripommiryhmän tehtävänä on purkaa pommit ja niitä muistuttavat esineet pommirobottien ja muiden apuvälineiden avulla.

”Olin silloin maalaispiirissä Kyrönmaalla ainut TEPO siellä, niin on monet kerrat, kun maatalon vintiltä on löytynyt jotakin, niin oon siellä hikoillut ja katsonut onko tämä siviiliräjähde vai armeijan räjähde. Jos on ollut armeijan räjähde, niin armeija hoitaa omansa pois, mutta jos on ollut siviiliräjähde, niin sitten se on ollut meidän heiniä.” – Diegelmann-Pouttu kertoo.

Martina Diegelmann-Pouttu on kasvattanut myös ansiokkaasti viranomaiskäyttöön koiria. Kennel Karkmodorfin palkitut virkakoirat tunnetaan maassa laajasti. Virkakoiria on mennyt mm. poliisin ja rajavartioston käyttöön.

RessuTV Podcastit löydät suoratoistopalvelu Youtubesta.

RessuTV Podcast on Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirien isänmaallinen keskusteluohjelma, jossa keskustellaan maanpuolustukseen, kokonaisturvallisuuteen ja reserviläisyyteen liittyvistä asioista.

Lähetyksien juontajana toimii reservin alikersantti Piia Kattelus-Kilpeläinen Ylistaron Reserviläisistä.

Jani Syvänen
Toiminnanjohtaja
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit

RessuTV Podcast #4 jakso on katsottavissa

Kategoriassa: Artikkeli, Uutiset

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Luentosarja juhlistaa 100-vuotiasta suojeluskuntataloa
  • Militarianäyttely osana Alavuden Reserviläisten juhlavuotta
  • Perinneyhdistyksen kokouksessa muistettiin hallituksen pitkäaikaisia jäseniä
  • Akat tekivät Hela-SRA kilpailussa historiaa
  • Maaottelumarssi 2026

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan
  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä
  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa
  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!
  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2

Tapahtumat

syys 14
19:00 - 20:30

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirien piiriesikunnan kokous 3/2026

syys 17
16:45 - 18:00

Syyskuun kuukausiluento: Helena Pirttisaari-Sundström – Sota-albumin tutkimus

syys 21
18:00 - 19:30

Lakeuden Maanpuolustajain Tuki ry:n hallituksen kokous 2/2026

loka 10
12:00 - 17:00

Sotatien juoksu Kauhavalla

loka 12
18:30 - 20:00

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiiri ry:n piirihallituksen kokous 5/2026

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks·