• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Ylikersantti Jari Viertolasta vuoden reserviläinen

Julkaistu 24.11.2025

Reserviläisliitto valitsi liittokokouksessa 22.11.2025 Tampereella vuoden reserviläiseksi pitkänlinjan aktiivisen toimitsijan, isokyröläisen reservin ylikersantti Jari Viertolan.

Vuoden reserviläinen vuonna 2025 on Jari Viertola Isostakyröstä.
Kuva: Jari Viertola

Vuoden Reserviläinen on 57-vuotias Jari Viertola Isonkyrön Reserviläiset ry:stä. Viertola on ollut Isonkyrön reserviläisyhdistyksen jäsen jo kolmekymmentä vuotta sekä toiminut sen hallituksessa vuodesta 2018 ja puheenjohtajana 2022 lähtien. Lisäksi hän on toiminut Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin hallituksessa kolmen vuoden ajan. Sotilasarvoltaan Viertola on ylikersantti (res).

Viertola on todella sitoutunut toimija maanpuolustuskentällä paikallisesti ja alueellisesti. Maakuntakomppaniaankin kuuluva Viertola on aktiivinen ampujakouluttaja, ja hänellä on Puolustusvoimien ja Maanpuolustuskoulutuksen (MPK) ammunnanjohtajan oikeudet. Viertola toimii aktiivisena kouluttajana etenkin sovelletun reserviläisammunnan (SRA) ja tarkka-ammunnan parissa. Aktiivisuus alueen sopimuspalokunnassa sekä Vapaaehtoisessa pelastuspalvelussa (VAPEPA) vahvistavat Viertolan laaja-alaista osaamista ja sitoutumista kokonaismaanpuolustukseen.

Viertola on todella sitoutunut toimija maanpuolustuskentällä paikallisesti ja alueellisesti.
Kuva: Jari Viertola

Viertola on saanut paljon aikaan paikallisyhdistyksessään. Isonkyrön Reserviläisten jäsenmäärä on kasvanut Viertolan puheenjohtajuuden aikana huikeat 45 prosenttia, ja etenkin ampumatoimintaan on panostettu.

”Meillä on Isossakyrössä vahva maanpuolustustahto ja suorituskyky sekä toimiva yhteistyö maanpuolustusjärjestöjen, kunnan ja seurakunnan kanssa tehdä perinnetyötä ja hoitaa mallikkaasti isänmaahan ja itsenäisyyteen liittyvät tapahtumat. Tämän ansiosta olemme voineet kehitystyössämme priorisoida toiminnallista puolta, painottuen erityisesti ammuntaan. Saimme Isoonkyröön MPK:n ammunnan perus- ja jatkokurssit sekä SRA-kurssit, ja nyt meillä onkin jo varsin iso SRA-harrastajien ryhmä, jonka toimintaa ja ammunnan edellytyksiä parannetaan. Viimeisimpänä on käynnistetty Sotilaan taisteluensiapukoulutus yhteistyössä alan ammattilaisten ja MPK:n kanssa”  -Viertola kertoo.

Maakuntakomppaniaankin kuuluva Viertola on aktiivinen ampujakouluttaja, ja hänellä on Puolustusvoimien ja Maanpuolustuskoulutuksen (MPK) ammunnanjohtajan oikeudet.
Kuva: Jari Viertola

Myös maailmanpoliittinen tilanne on myötävaikuttanut yhdistyksen jäsenmäärän kasvuun. Toimintaa on kehitetty myös varautumisen näkökulmasta.

”Turvallisuusuhka itäisen naapurimaamme suunnasta kasvoi aivan puheenjohtajuuteni alkumetreillä, minkä vuoksi katsoimme asianmukaiseksi käynnistää varautumisen kehittämisprojekteja. Näihin lukeutuvat mm. analogiset ja digitaaliset varaviestintäjärjestelmät sekä niiden käytön opastaminen, varavoiman hankkiminen, varautumiseen liittyvien infotapahtumien pitäminen ja drone -hanke. Varautumisen tiimoilta teemme hyvää yhteistyötä mm. Puolustusvoimien, MPK:n, Isonkyrön Reserviupseerikerhon, SPR:n Isonkyrön osaston, VAPEPAn ja muiden saman henkisten tahojen kanssa” -Viertola kehuu.

Jari Viertolan työ vapaaehtoisen maanpuolustuksen hyväksi on monella tapaa esimerkillistä ja tästä syystä Reserviläisliiton liittohallitus nimesi hänet Vuoden Reserviläiseksi. Valinta julkistettiin lauantaina 22.11.2025 Reserviläisliiton liittokokouksessa Tampereella.

”Tulin täydellisesti yllätetyksi, kun sain tiedon nimityksestäni, mutta ilokseni positiivisesti. On mahtavaa viedä tämä tunnustus Isoonkyröön. Lämpimät kiitokset Reserviläisliitolle nimityksestä sekä myös esityksen tehneelle taholle” -kiittää Viertola.

Teksti ja artikkelin pääkuva Reserviläisliitto

♦ ♦ ♦

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustaja onnittelevat vuoden reserviläistä!

Kategoriassa: Artikkeli, Uutiset

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Mennyttä ja tulevaa
  • Itsenäisyyspäivän juhlallisuuksia Vaasassa
  • Kutsunnat järjestettiin Kuortaneella
  • Seinäjoen Reserviupseerikerho kokousti Nurmossa
  • Pertti Kortesniemestä sotakamreeri

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan

  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa

  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä

  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!

  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2

Tapahtumat

joulu 11
18:00 - 20:00

Joulutulet Alavudella

joulu 14
18:30 - 20:30

Joulutulet Kauhavalla

joulu 20
17:00 - 19:00

Joululauluja korsuaukiolla Seinäjoella

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks·