Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin sääntöjen mukainen kevätkokous järjestettiin 12. toukokuuta Impivaaran toimipisteellä Seinäjoella. Isänmaallisuus ja tuoreet kanelikorvapuustit kahvin kera houkuttelivat kokousväen paikalle.

Ennen varsinaisen kokouksen alkua Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin puheenjohtaja Mika Mäki kertoi parhaillaan meneillään olevista hankkeista, joihin ollaan saatu piirinä rahoitusta.
Muistamiset ja palkitsemiset
Kevätkokouksen yhteydessä muistettiin tasavuosia täyttäneitä piirihallituksen jäseniä, palkittiin kunnostautuneita prosenttiampujia, sekä palkittiin toimintalomakkeiden perusteella vuoden yhdistykset kahdessa sarjassa. Prosenttiammunnan tarkoituksena on ampumaharrastuksen kohottaminen ja järjestötoiminnan aktivoiminen kerhoissa ja yhdistyksissä.

Piirin puheenjohtaja Mika Mäki ojentaa piirin standaarin. Kuva: Jani Syvänen

Piirin puheenjohtaja Mika Mäki ojentaa piirin standaarin. Kuva: Jani Syvänen

Piirin puheenjohtaja Mika Mäki ojentaa piirin standaarin. Kuva: Jani Syvänen
Prosenttiampujat ja vuoden yhdistykset valittiin kahdessa sarjassa
Vuoden prosenttiampuja 2024
Isot yhdistykset, yli 100 jäsentä
Jalasjärven Reserviläiset 100,00 %
Vaasan Reserviläiset 46,88 %
Seinäjoen Reserviläiset 33,63 %
Pienet yhdistykset, alle 100 jäsentä
Suupohjan Reserviläiset 100,00 %
Isonkyrön Reserviläiset 89,36 %
Etelä-Pohjanmaan Reserviläisnaiset 12,12 %
Vuoden yhdistys 2024
Isot yhdistykset, yli 100 jäsentä
Vaasan Reserviläiset 3299 pist.
Ylihärmän Reserviläiset 2765 pist.
Alavuden Reserviläiset 1493 pist.
Pienet yhdistykset, alle 100 jäsentä
Isonkyrön Reserviläiset 9674 pist.
Alahärmän Reserviläiset 392 pist.
Suupohjan Reserviläiset 346 pist.
Suupohjan Reserviläisten ja Vaasan Reserviläisten edustus ei ollut tällä kertaa vastaanottamassa palkintoja. Palkitsemiset luovutetaan heille myöhemmin.
Parhaimmat onnittelut kaikille huomioiduille ja palkituille!


Kevätkokous nuijittiin kokenein ottein
Kevätkokouksen puheenjohtajaksi valittiin Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin kunniapuheenjohtaja Martti Pohjasniemi ja kokouksen sihteeriksi Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirien toiminnanjohtaja Jani Syvänen. Kunniapuheenjohtaja Pohjasniemi toimi Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin puheenjohtajana vuosina 1994-1998, joten kokouskäytännöt olivat miehelle tuttuakin tutummat. Martti Pohjasniemi koputteli nuijalla tasaiseen tahtiin sääntöjen mukaisen työjärjestyksen kohtia ja valmista tuli. Tilinpäätös vahvistettiin ja päätettiin vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuullisille. Kevätkokouksessa oli läsnä hyvä isänmaallinen yhteishenki.

Tekeminen maakunnassa on ollut aina hyvällä tasolla, mutta käynnissä olevan vuoden suhteen on ollut nähtävissä vielä erityinen tarmokkuus. Maanpuolustukseen tai perinnetyöhön liittyviä tapahtumia on järjestetty useilla paikkakunnilla. Lisäksi vireillä on erilaisia hankkeita oman toiminnankehittämisestä aina koulukiusaamisen torjumiseen saakka.
Teot puhuvat sanoja vahvemmin!
Jani Syvänen
Toiminnanjohtaja
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit