• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Maanpuolustuksen monet kasvot esillä elokuussa

Julkaistu 29.4.2021

Lakeudella tapahtuu monenlaista elokuussa, kun Ylihärmässä Anssin Jussin Areenalla järjestetään ensin 21.8. lauantaina Vahvin Reserviläinen SM – kilpailut sekä maanpuolustusmessut. Lisäksi samaisen viikonlopun sunnuntaina järjestetään Frisbee Golfin SM – kilpailu Isossakyrössä.

Tapahtumat jäissä
Poikkeuksellinen vuosi kuritti tapahtumien järjestämistä vuonna 2020 niin totaalisesti, että Vahvin Reserviläinen suomenmestaruuskilpailut päätettiin siirtää suosiolla seuraavalle vuodelle.

Vuosi 2020 on monella tapaa mieleen jäävä. Ei niin huonoa, ettei jotain hyvääkin – siitä voidaan ottaa oppia. Pandemiasta huolimatta voidaan toimia, kunhan huolehditaan turvallisuudesta. Turvavälit ja hygienia on avainsanat turvalliseen toimintaan, lisäksi edellisestä vuodesta opittuna: Kesä ja auringonvalon tuoma D-vitamiiniboostaus parantaa tautitilannetta.

Isommin ja vahvemmin
Vuonna 2019 ensikertaa järjestetyt reserviläisten voimailukilpailut saavuttivat suuren suosion, niin kilpailijoiden keskuudessa, kuin yleisöpalautteen muodossa saatuna. Uudenmuotoiselle kilpailulle on tilausta ja sehän kovin järjestäjien mieltä lämmittää.

Vahvin Reserviläinen kisakonsepti on luotu kamppailumaailmasta tutun ja äärimmäisen suosion saavuttaneen vapaaottelun innoittamana. Vahvin Reserviläinen -kilpailu ei mittaa maksimivoimaa, vaan tarvitaan myös sitkeyttä ja lihaskestävyyttä, sekä henkistä kanttia taistella tilanteessa, jossa maitohapot alkavat jyllätä lihaksissa. Kaikki kilpailun lajit olivat mietitty siten, että ns. tavallinen kuntoilijakin selviää kaikista koitoksista.

Maastavetoa sotilaallisesti 90kg tykinaisan muodossa. Kuva: Ressukuva

Vahvin Reserviläinen -kilpailu ei ole toisinto tutuista Suomen Vahvin- tai Maailman Vahvin -konsepteista, joissa käytännössä kilpailevat lajin täysipäiväiset ammattilaiset.

Vuoden 2019 Vahvin Reserviläinen SM -kilpailussa oli mukana metsureita, vahtimestareita, judokoita, crossfittaajia, fitnesskisaajia, kuntosaliharrastajia ja voimannostajia jne.

Sotilaskoulutuksessa on vasta viimeaikoina alettu ymmärtämään lihasvoiman merkitys taistelutilanteessa. Liian pitkään oli tapana suosia taistelijaa, joka juoksee yli 3000m Cooperin testissä. Kyseinen testi on edelleen käyttökelpoinen, mutta se ei voi olla tärkein kriteeri taistelijaa arvioidessa. Taistelutilanteessa ei juoksemalla pärjää, tarvitaan myös lihasvoimaa. Ei ammuslaatikot tai tykit metsissä juoksemalla liiku. Tarvitaan voimaa, sitkeyttä ja tahtoa!

Tero Mäkelä vetämässä köydellä 5500kg painoista maastokuorma-autoa. Kuva: Ressukuva

Vahvin Reserviläinen kilpailut tulevat takaisin vuoden tauon jälkeen isompana ja vahvempana. Lajeina neljä sotilaallista voimankoitosta, jotka mittaavat kilpailijoiden voimaa, sitkeyttä ja etenkin tahtoa. Voimailutapahtuma järjestetään Anssin Jussin Areenan pihassa ja uutuutena mukana on kilpailujen yhteyteen järjestettävä maanpuolustusmessu Anssi Jussin Areenan sisätiloissa.

Maanpuolustusmessuilla lukuisia näytteilleasettajia
Mukana mm. valtakunnalliset toimijat, kuten Reserviläisliitto, Reserviläisurheiluliitto, Rauhanturvaajaliitto ja MPK. Mahdollisesti myös Reserviupseeriliitto ja Naisten Valmiusliitto.

MPK:n esittelypisteellä voi kokeilla mm. ekoase-ammuntaa. Kuva: Toni Puutio
RESUL esittelypisteen puristusvoimamittaus käynnissä. Kuva: Sanna Vedenjuoksu

Maakunnallisista yhdistyksistä esillä ovat Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit, Vapaussotiemme Lakeuden Perinneyhdistys ja Jääkärimuseo/Kauhavan kaupunki sekä joukko muita pienempiä toimijoita. Esittelypaikkoja tulee myyntiin 40 kpl. Maanpuolustusmessut järjestää Lakeuden Maanpuolustuksen Tuki ry yhdessä paikallisten reserviläisjärjestöjen kanssa.

Anssin Jussin Areenalle mahtuu 40 näytteilleasettajaa. Kuva: JSY
Härmän Kuntokeskuksen markkinointipäällikkö Emilia Alasaari ja Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin puheenjohtaja Mika Mäki suunnittelevat esittelypaikkojen sijoitusta. Kuva: JSY

Näytteilleasettajia toivotaan mukaan tapahtumaan. Näyttelytilan koko on 3x3m ja pöytäpaikan hinta on 100e. Yhteydenotot esittelypaikkoihin liittyen Mika Mäki p. 050 591 2610 / ukkohalla@gmail.com

Frisbee Golf
Reserviläisten Frisbee Golfin SM –kilpailut sunnuntaina 22.8.2021 Isonkyrön Ylipään kuntoradalla sijaitsevalla 18 –väyläisellä frisbeegolf –radalla. Osoite: Ylipään Ns, Valtaalantie 403, 61500 Isokyrö. Kumpuileva metsärata myötäilee 1.2km pururataa ja rata tarjoaa haastetta myös kokeneemmille heittäjille. Lisätietoja: Antti Iivari p. 041 469 8182 / antti.iivari@netikka.fi 

Kuva: Ylipään Frisbeegolfrata

Tervetuloa kaikkiin tapahtumiin!

Järjestettävistä tapahtumista informoidaan vielä tarkemmin, pysykäähän informaation lähteellä Lakeuden Maanpuolustajan parissa.

Jani Syvänen
Toiminnanjohtaja
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit

 

Facebooktwittermail

Kategoriassa: Artikkeli, Kilpailu, Uutiset

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Kolmen sotavangin erilaista kohtaloa
  • RessuTV Podcastin aiheena yhteistyö
  • Monilukutaito turvallisuustekijänä
  • Lakeuden Maanpuolustajan marraskuun 2023 henkilökuvassa Pasi Salonen
  • Seinäjoen Sotaveteraaniyhdistyksen päätösjuhlassa oli koskettava tunnelma

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan
  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa
  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2
  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!
  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä

Tapahtumat

joulu 10
11:00 - 17:00

SRA-kilpailu Ilmajoella

joulu 11
18:00 - 20:00

Vuokko Hovatta ja Merja Mäki evakkoaiheisessa tarinaillassa Seinäjoella

joulu 14
18:00 - 20:00

Alavuden reserviläisjärjestöjen perinteiset joulutulet

joulu 14
18:00 - 20:00

Ylihärmän Reserviläisten Joulutulet

joulu 16
16:30 - 19:00

Joulutulet Joupiskalla

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks Oy·