• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Kiire odottamaan – sana adventin aikaan

Julkaistu 29.11.2022

Yleisimpiä varusmiespalvelukseen yhdistettyjä mielikuvia lienee, että palveluksen aikana on kiire odottamaan. Kokemus liittynee inhimilliseen peruspiirteeseen: on hankala yrittää pysytellä valmiina, kun ei tiedä tarkalleen, mihin ja milloin. Oikeastaan myös adventin sanomassa on kyse kiireestä odottamaan.

Adventti kehottaa kiiruhtamaan, vastaanottamaan Jeesusta. Samalla adventti kehottaa odottamaan kärsivällisesti hetkeä, jolloin hän kerran aikojen lopussa tulee kirkkaudessaan. On kyse monenlaisesta odottamisesta ja kohtaamisesta. Aikojen lopun ohella odotetaan seimeen syntyvää Jeesus-lasta ja valmistetaan hänelle tilaa. Niin ikään adventti muistuttaa, että Kristus kohdataan päivittäin jokaisessa lähimmäisessä. Työ vaatii kiiruhtamista, mutta samalla se on kärsivällistä odottamista.

Kristittyjä on jo lähes kaksi vuosituhatta kehotettu ja kannustettu kiiruhtamaan ja samalla odottamaan. Pitkän odotuksen kohde voi arjessa muuttua kaukaiseksi. Kiire johtaa odottamiseen kuitenkin vain niin kauan kuin tapahtuma, johon on varauduttu, ei vielä toteudu. Kun se yllättäen toteutuu, odottaminen loppuu.

Suomessa kiiruhdettiin 83 vuotta sitten – valmistauduttiin ja odotettiin. Marraskuun viimeisen päivän aamuna odottamisen aika yhtäkkiä päättyi. Rajan pinnassa tuskin kenelläkään oli tuona aamuna kiire odottamaan. Oli pelkästään kiire toimimaan, kun pahin vaihtoehto, johon oli varauduttu, toteutui.

Helsingin Lutherin kirkko. Helsinki 1939. SA-Kuva

Adventtiin sisältyvä odotus poikkeaa tällaisesta valmistautumisesta yhdellä olennaisella tavalla. Adventissa ei ole kyse varautumisesta pahimpaan vaihtoehtoon. Päinvastoin on kyse suurimman Lahjan odottamisesta. Joulun Lapsi tulee, vaikka emme olisi valmiita. Hän ottaa vastaan keskeneräisen ja valmistautumattoman.

Alkavaa talvea vasten meitä on kehotettu varautumaan monenlaisiin hankaluuksiin, joista osa on helpommin, osa vaikeammin ennakoitavissa. Tällaisena aikana on erityisen tärkeää, että elämässä on myös toisenlaista valmistautumista. Adventti kiirehtii meitä odottamaan hyvää – häntä, joka joululaulun sanoin tuo ”valon, lahjat rikkaat, runsahat, autuuden ja anteeks’ annon, kaikki taivaan tavarat”.

Siunattua adventin aikaa!

Jaakko Antila
Hiippakuntapastori
Etelä-Pohjanmaan Sotaveteraanipiirin pappi

Kategoriassa: Artikkeli, Perinne, Uutiset

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Grillin äärellä keittiömestarin opissa
  • Lapualla tämän kesän tappavin yömarssi
  • Ylihärmässä vietettiin historiallista hetkeä Puolustusvoimien lippujuhlan päivänä
  • Mannerheimin patsas 70 vuotta
  • Anne Haapamäki sai Suomen Leijonan ritarikunnan ansioristin

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan

  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa

  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!

  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2

  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä

Tapahtumat

kesä 2
2 kesäkuun - 31 heinäkuun

Piiritoimisto suljettuna

kesä 27
All day

Kesäyön vaellus Jalasjärvellä

kesä 28
All day

Hela-SRA 2025 Kauhava

heinä 6
All day

SRA kilpailu K + P + H (Ilmajoki)

heinä 12
All day

Reserviläisammunnat pistooli PM-kilpailu, palvelusase RA3 ja RA4) Peräseinäjoki

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks·