Lapuan Simpsiöllä järjestettiin MPK:n kenttäkelpoisuusmarssi pilvisenä ja tihkusateen kyllästämänä helatorstaina. Kenttäkelpoisuus marssille osallistui yhteensä 17 osallistujaa.

Kurssin johtajana toimi Tero Aho. Aho oli pääosin suunnittelut itse koko reitin ja häntä avusti Juuso Aho. Jälkipään valvojana toimi Marko Kohtala, sekä huoltovääpelinä Markku Mäenpää. Lähtö- ja paluupaikkana toimi Lapuan Simpsiön laskettelukeskus, joka on todella hieno ja tasokas tällaiselle tapahtumalle. Kurssinjohtaja Aho kävi läpi ennen marssin alkua reitin, sekä turvallisuusohjeet jokaiselle. Marssisuoritus suoritettiin klo 9-15 välisenä aikana. Suorituksen aikana jokaisella oli mukana oma reppu, jossa oli juotavaa, pikkuisen syötävää, vaatetusta ja kuivia sukkia.
Matkan aikana oli aivan mahtavat maisemat, sekä suvinen luonto kauneimmillaan. Linnut lauloivat iloisesti ja käki kukkui marssilaisten lähettyvillä oikein kunnolla. Sielu lepäsi. Reserviläisten keskuudessa oli mukavia keskusteluhetkiä ja aivan loistavaa rentoa meininkiä.


18 kilometrin kohdalla huoltovääpeli Markku Mäenpää oli järjestänyt Wanhan Karhumäen kodalle nuotion, sekä huoltopisteen, joka oli aivan mahtava tankkauspaikka jokaiselle marssilaiselle. Hyvä tankkaus antoi uutta puhtia viimeiselle 7 kilometrin matkalle. Kun päästiin loppuun Lapuan Simpsiön hiihtomajalle, niin jokainen marssilainen oli onnellinen ja iloinen mahtavasta reitistä, sekä porukasta. Muutamat marssilaiset kävivät suihkussa hiihtokeskuksella ja vaihtoivat kuivat vaatteet.
Kenttäkelpoisuusmarssi kasvatti fyysistä kuntoa, sitkeyttä, sekä sosiaalisista kanssakäymistä. Luonto rauhoittaa ja rentouttaa omaa mieltä ja stressiä.
Suuri kiitos Terolle, Juusolle, Markolle ja Markulle. Marko Kohtala kertoi, että ensi vuonna järjestetään Lapualla Simpsiöllä valtakunnallinen kesäyönmarssi. Asiasta tiedotetaan tarkemmin lähempänä ajankohtaa.
Kirjoitti marssille osallistunut reserviläinen
Timo Järvinen
Seinäjoen Reserviläiset