Itsenäisyyspäivän vietto alkoi Vaasassa juhlallisella lipunnostolla kasarmintorilla aamuyhdeksältä ja lipunnostajina toimivat kaksi maakuntajoukkoihin kuuluvaa Vaasan Reserviläiset ry:n hallitusjäsentä.

Kuva: Arja Ala-aho
Tilaisuuteen osallistuneessa lippulinnassa oli 17 lippua, Pohjanmaan aluetoimistosta oli läsnä viisi sotilasta ja aamuvirkkuja katsojia oli joitain kymmeniä.
Vaasan kaupungin ja seurakuntien jumalanpalvelukseen Vaasalaiset osallistuivat keskivertoa aktiivisemmin, joskin kirkossakäynti on vähentynyt viime vuosikymmeninä. Tilaisuus alkoi lippuvartion tuodessa Suomen lipun kirkkoon ja Jumalanpalveluksen päätteeksi lausuttiin saatesanat seppelepartioille ja Suomen lippu, seppelepartiot ja yhdistysten liput poistuivat kirkosta siirtyen hautausmaalle seppeleenlaskua varten.

Seppeleenlasku toteutettiin Vaasan hautausmaan muistomerkeillä 6.12.2025 kello 11:30. 1939-1944 Sankarihaudalla seppeleenlaskuun osallistui kielekkeinen valtiolippu lippu-upseereineen, lippulinna ja puolustusvoimat. Katsojia oli hieman edellisvuotista enemmän. Sankarihaudalta lippulinna siirtyi v. 1918 vapaussodan sankarihaudalle, jolle Vaasan Reserviläiset ry laski oman seppeleensä.

Sekä Reserviläisliiton että Vaasan Reserviläiset ry:n viettäessä 70 -vuotisjuhlavuottaan on hienoa todeta, että Itsenäisyyspäivän juhlallisuuksissa Vaasan Reserviläiset ry:n jäsenet toimivat juhlallisen lipunnoston lipun nostajina, Sankarihaudan kunniavartijoina sekä kielekkeisen valtiolipun toisena lippu-upseerina.
Juha Ala-aho
Puheenjohtaja
Vaasan Reserviläiset



