Drooni-toiminta kiinnosti ja sai väen liikkeelle ympäri maakuntaa. Yli 20 yhdistystä oli lähettänyt Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirien yhteisen Drooni-toimikunnan perustamis- ja Kick off- tilaisuuteen Impivaaraan edustajansa, eli reilu 30 asiasta kiinnostunutta.
Toimikunnan puheenjohtajaksi nimetty Isonkyrön Reserviläisten puheenjohtaja ja Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin 2. varapuheenjohtaja Jari Viertola toivotti paikalle saapuneet tervetulleiksi. Paikalle oli löytänyt useampi sellainenkin henkilö, jolle vierailu Impivaarassa oli ensimmäinen laatuaan ja tarjosi näin ollen mahdollisuuden esitellä Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirejä, toimintaa ja käytössä olevia tiloja. Ilahduttavaa oli huomata, että toimikuntaan tuli mukaan nuoria.

SäRes ja SATA (Säres Analysing and Testing Area)
Iltaan oli pyydetty vierailevia luennoitsijoita vuoden reserviläisyhdistyksestä Sääksmäen Reserviläisistä Sofia Welling ja Joonas Tuominen, jotka olivat esittelemässä valtakunnallisestikin poikkeuksellista Valkeakosken kaupungin omistamaa harjoittelu- ja testiympäristöään, SäRes Analysing & Testing Area:a. 40 ha kattavalla alueella löytyy niin metsää, vesistöä kuin rakennettuakin aluetta, joka mahdollistaa monenlaisten asioiden harjoittelun ja testaamisen niin reserviläisille, viranomaisille kuin yrityksillekin.
Harjoitusalueen rakentaminen on alkanut aikanaan vuonna 2020 Air soft-pelialueen rakentamisesta, johon sittemmin on tullut mukaan myös Droonit. Alueelta löytyy faciliteetit niin kouluttamiseen kuin toiminnallisen tyhy-päivän järjestelyihin saunoineen ja paljuineen. Löytyypä alueelta oma metsäteatteri ja pari laavua. Lennätysalue on poikkeuksellisen iso normaaleihin lennätysalueisiin verrattuna. Alueella järjestetäänkin vuosittain toista sataa tapahtumaa, joista parikymmentä MPK-kurssia vuodessa.

Aluetta on rakennettu hankerahoilla, mutta muuten toiminta pyörii vapaaehtoisin reserviläisvoimin ja yhtenä keskeisenä periaatteena on ollut toiminnan tarjoaminen nuorille. Vuosittaiset ylläpitokustannukset pyritään kattamaan koulutus- ja tapahtumatoiminnalla. Alueelle on mahdollista myös mennä testaamaan omia laitteita erikseen sovitusti.
Kysyttäessä vierailijoilta, että miten täällä Etelä-Pohjanmaalla kannattaisi Drooni-toimintaa aloitella, kannustivat vierailijat käyttämään Drooni-kalustoa aktiivisesti, jotta niiden kanssa opitaan toimimaan. Drooni on työkalu, jota siviilityössäkin voisi hyödyntää vielä monipuolisemmin. Sotilaallisessa ympäristössä aselajista riippumatta on hyvä tiedostaa, että ilmassa voi olla helikoptereiden tai hornettien sijasta jotain muutakin.
Oman osuutensa lopuksi valkeakoskelaiset kutsuivat käymään ja tutustumaan paikan päällä harjoitusalueeseen.


Toimikunta nimeltä E-P UAS
Vierailijoiden jälkeen oli taas Jari Viertolan puheenvuoro. Hän esitteli Suomen lentopelastusseuran, sekä Suomen Droonipelastajat toimintaa.
Alustusten jälkeen tilaisuus jatkui toimikunnan perustamisella, jota pohjustettiin piirien säännöissä mainituilla tehtävillä ja jonka jälkeen toimikunnalle päätettiin nimi. Ehdotusten myötä päästiin äänestämään E-P UAS ja E-P Drooni nimien väliltä, ensimmäisen tullen valituksi toimikunnan nimeksi. Toimikuntaan liittyi lähes jokainen paikalle saapunut piirin reserviläinen.


Toimikunnan toiminta saatiin näin ollen käynnistettyä kokouksella. Yhdistyksiin tullaan lähettämään lähiaikoina kyselyä koulutustarpeesta, sekä suunnitellaan vierailua soveltuvaan kohteeseen. Toimikunta on edustettuna myös TURVA26-tapahtumassa Ideaparkissa 11.4.2026, jossa esillä muun muassa lennätyssimulaattori.
Antti Iivari
Puheenjohtaja
Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiiri ry
