• Skip to secondary menu
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Yhdistykset
    • Jäsenedut
    • Kokouskutsut
  • Tapahtumakalenteri
    • Tapahtumat
    • Kilpailut
  • Tukikomppania
  • Toimitus
    • Lehden historia
    • Lehtiarkisto
  • Galleria
  • Ressutori
  • Ylennykset
  • Eturivissä

Lakeuden Maanpuolustaja

  • Uutiset
  • Piirikirjoitukset
  • Kilpailu
    • VAHVIN RESERVILÄINEN SM-kilpailut
    • Kilpailutulokset
  • Tapahtumat
  • Mielipide
  • Videojutut
    • RessuTV Podcast
  • Perinne
  • Onnittelemme
  • In Memoriam

Ulla Muurimäki 70 vuotta!

Julkaistu 10.5.2024

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirien entinen toiminnanjohtaja Ulla Muurimäki täyttää tänään 70-vuotta!

Ulla Muurimäki valittiin marraskuussa 1984 Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiiri ry:n, Etelä-Pohjanmaan Reservin Aliupseeripiiri ry:n ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki ry:n toiminnanjohtajaksi. Ulla Muurimäen valintaa luonnehdittiin tiedotusvälineissä historialliseksi päätökseksi, koska kyseisten järjestöjen johtavissa tehtävissä ei aikaisemmin ole ollut naisia.

Muurimäki totesi valintansa jälkeen kokevansa naisena aattelisen puolen reserviläistoiminnassa läheisemmäksi, koska naiset voivat osallistua siihen yhtä hyvin kuin miehet. Aatteellinen työ on Muurimäen mukaan käytännössä mm. maanpuolustustahdon lisäämistä, siihen liittyvän tiedon levittämistä, yhteyksien pitämistä sotiemme veteraaneihin ja heidän osuutensa kunnioittamista.

”Rauhanajatuksemme lähtee siltä pohjalta, että sotilaallinen tyhjiö ei ole tyhjiö pitkään. Yksipuolisen aseriisunnan hyväksyneiden rauhanliikkeiden olemassaolo on todistus siitä, että suomalaiset ovat kovin haksahtavaisia idealistisuuteen. Vuosi sitten tehdyssä gallupissa nuoret eivät pitäneet asepalvelua ja rauhantyötä minään vastakkaisina ilmiöinä.” -Muurimäki arvioi uutena toiminnanjohtajana maaliskuussa 1985 sanomalehti Pohjalaiselle antamassaan haastattelussa.

Ulla Muurimäki toimi Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiirin, Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirin ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuen yhteisenä toiminnanjohtajana 33 vuotta.

Tänään 70-vuotta täyttävä pitkän päivätyön vapaaehtoisen maanpuolustustyön parissa tehnyt Ulla Muurimäki viettää ansaittuja eläkepäiviä.

Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki onnittelevat syntymäpäiväsankaria!

Kategoriassa: Onnittelemme

Ensisijainen sivupalkki

Viimeisimmät artikkelit

  • Lakeuden Maanpuolustajan kesäkuun 2026 henkilökuvassa Anssi Ämmälä
  • Hirvijärvijuhlan teemana oli kesän 1944 suurhyökkäyksen torjuminen
  • Jurvan Reserviläisten kahvihetki
  • Yhteistyötahot tutustuivat HAKKA26 -harjoitukseen
  • Tukikomppaniayrittäjät ammunnoissa Pohjankankaalla

Luetuimmat artikkelit

  • Kuusenhavun tie Suomen sotilasheraldiikkaan
  • Maanpuolustuskalusto kattavasti esillä Ideaparkissa
  • Raakaa voimaa ja suunnatonta sisua lakeuksilla – Reserviläisistä vahvimmat kohtasivat Ylihärmässä
  • Huomio kaikki ammunnasta kiinnostuneet!
  • Palveluksena vapaaehtoisuus – mahdollisuuksia reserviläisenä osa 2

Tapahtumat

kesä 1
1 kesäkuun - 31 heinäkuun

Piiritoimisto suljettuna

heinä 11
All day

RA3 ja RA4 PM-kilpailut Peräseinäjoella

heinä 16
18:00 - 20:00

Särkisyrjän taistelun muistotilaisuus Ylistarossa

heinä 29
17:00 - 20:30

25m pienoispistooli ja 25m pikapistooliammunnan PM Jalasjärvellä

elo 3
All day

Ammunta puoliautomaattikiv. 150 RA7 Vaasassa

Näytä kalenteri

Tukikomppania »

Mainostaja

Jäsenedut »

Arkistot

Footer

E-P:n reserviläispiirien ja tukijain tiedotusjulkaisu

Impivaarantie 25
60420 Seinäjoki

lmplehti@gmail.com

www.epresp.fi

Julkaisija:
Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiirit ja Lakeuden Maanpuolustajain Tuki

Evästekäytännöt »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks·